Kultura

Gdzie obejrzeć filmy za darmo?

Gdzie obejrzeć filmy za darmo?

Powszechny dostęp do inetrnetu spowodował, że nie musimy już chodzić do kina, aby obejrzeć jakiś dobry film. Dawniej można było kupić kasetę wideo i mieć ulubiony film na własność. No właśnie, ale trzeba było ją kupić. W obecnych czasach internet daje sporo możliwości, w tym darmowe oglądanie filmów. Oczywiście filmy nie są tu wyjątkiem i oprócz nich za darmo możemy posłuchać także muzyki i zagrać w różnego rodzaju gry.

Strony z darmowymi filmami

Niewątpliwie serwisy, które działają tak naprawdę na granicy prawa, często oferują nieograniczoną bazę filmów. Najbardziej znane w Polsce serwisy to CDA.pl oraz Zalukaj. Teoretycznie w wielu przypadkach nie mają prawa tego robić, ale konsekwencji nie ponoszą z tego tytułu żadnych, ponieważ to użytkownicy wrzucają tam filmy, a nie zarządzający serwisami właściciele. Oczywiście, jeśli wytwórnia zgłosi nadużycie, administrator usuwa taki film. Ogólnie rzecz biorąc cała ta sytuacja przypomina walkę z wiatrakami. Przede wszystkim należy pamiętać, iż oglądanie takich filmów nie jest zakazane, ale udostępnianie treści zastrzeżonych prawem autorskim już tak.

Korzystając z darmowych serwisów musimy mieć na względzie to, iż filmy mają zdecydowanie słabszą jakość niż te na serwisach płatnych i trzeba uzbroić się cierpliwość, ponieważ co kilkanaście minut będą pojawiać się reklamy.

Legalne i darmowe filmy online

Bez wątpienia w sieci bez problemu można obejrzeć dużo darmowych i legalnych filmów. Oczywiście wybór jest ograniczony i nie ma mowy o zbliżonej dostępności do filmów, jak to jest w przypadku serwisów płatnych czy tych działających na granicy prawa. Jednakże baza darmowych filmów i tak jest dosyć imponująca.

Darmowe treści możemy przede wszystkim znaleźć na YouTube. Do naszej dyspozycji są tysiące filmów z całego świata. Część filmów znalazła się w tym serwisie podobnie, jak to ma miejsce w CDA – nielegalnie. Wytwórnie nie są w stanie upilnować wszystkich swoich produkcji, a wiele z nich jest dostępna na wolnej licencji. Niektóre filmy publikowane są przez samych twórców oraz dystrybutorów.

Gdzie obejrzeć filmy za darmo?

Bardzo popularnym serwisem z darmowymi i przede wszystkim legalnymi filmami jest TVP VOD. Można tam bez najmniejszego problemu znaleźć filmy, za które nie będzie trzeba zapłacić. Minusem może być to, że filmy tam dostępne są przede wszystkim polskiej produkcji, choć zdarzają się też filmy zagraniczne.

Produkcje, które najczęściej są darmowe w TVP VOD, to produkcje starsze. Do głównych kategorii filmów na tej stronie możemy zaliczyć:

  • filmy fabularne
  • teatr telewizji online
  • TVP rekonstrukcja
  • filmy dokumentalne

Czas darmowych serwisów wydaje się zbliżać ku końcowi. Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy stają się po prostu bardzo wygodni i chcą mieć te filmy, na których obejrzeniu zależy im najbardziej i to w dowolnym momencie i w najlepszej jakości. Serwisy, takie jak Netflix czy HBO GO mają tak ogromną bazę filmów w dość niskich kosztach abonamentowych, że coraz mniej osób decyduje się na gorsze jakościowo darmowe filmy.

Udostępnij