Książki

Jak napisać recenzję książki? Dobre porady

Jak napisać recenzję książki? Dobre porady

Wiele osób zastanawia się, jak napisać recenzję książki. Istnieją sprawdzone rozwiązania, które pomogą w tym zakresie. W obecnych czasach recenzję książki może napisać praktycznie każda osoba. Co ciekawe, istnieją specjalne serwisy do tego przeznaczone. Dlatego warto dowiedzieć się, jak napisać dobrej jakości recenzje.

Recenzowanie książki

Nierzadko jest tak, że po przeczytaniu lektury pojawiają się różne emocje. Wiele osób czuje, że warto się podzielić odczuciami po przeczytaniu książki. Jest to znakomita podstawa do stworzenia dobrej recenzji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w czasie jej tworzenia nie jest wskazane kierowanie się tylko emocjami. Należy również pamiętać o innych kwestiach. Okazuje się, że recenzja jest głównie opinią odbiorcy dotyczącą konkretnego dzieła. Przeważnie jest ona całkowicie subiektywna, jednakże powinna być starannie umotywowana. Tylko w takim przypadku recenzja jest sensowna. Z tego powodu trzeba znaleźć takie argumenty, które skutecznie pomogą w uzasadnieniu przedstawianej tezy. Z pewnością nie wystarczy stwierdzić, iż książka jest wciągająca bądź nudna.

Jak się okazuje, nie zawsze dobrze też pisać pod wpływem silnych emocji, na przykład tuż po zaskakującym bądź rozczarowującym zakończeniu. Taka recenzja może być nieodpowiednia. Oczywiste jest to, że wszelkie emocje są istotne, jednakże nie powinny przysłonić obrazu całości przeczytanej książki. Dlatego trzeba się na nią solidnie zastanowić. Tylko w takim przypadku recenzja książki będzie wartościowa.

Recenzja książki

Wiele osób nie wie, w jaki sposób napisać dobrą recenzję książki. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że idealna recenzja książki powinna być zarazem zwięzła oraz wyczerpująca, co samo w sobie dla wielu osób stanowi dość spore wyzwanie. Należy również pamiętać o odpowiedniej strukturze recenzji książki. Nie wolno zapomnieć o przedstawieniu najważniejszych faktów. Do tego trzeba dołączyć opinię wraz z uzasadnieniem. Dobrym pomysłem jest dodanie pewnych ciekawostek. Dzięki nim recenzja będzie jeszcze lepsza.

Każdy powinien również wiedzieć, że recenzja nie jest tym samym, co na przykład opis bądź streszczenie książki. Należy w niej przedstawić parę podstawowych informacji dotyczących utworu. Jednakże nie należy zagłębiać się w fabułę, bowiem czytelnik powinien sam ją odkryć. Niestety jest to dość często popełniany błąd w czasie pisania recenzji książki. Należy go unikać. Najczęściej wystarczy podać jeden zarys akcji. Odradzane jest zdradzanie istotnych szczegółów z danej książki. Jednakże opis powinien zostać przedstawiony w takiej formie, żeby zainteresował czytelnika.

Dobrej jakości recenzja

Warto wiedzieć o tym, że o dokładnej budowie recenzji książki decydują różne czynniki. Mowa tutaj na przykład o rodzaju omawianego utworu. W przypadku, kiedy szuka się informacji na temat tego, jak napisać recenzję książki naukowej, z pewnością odradzane są porady, które związane są z recenzowaniem na przykład beletrystyki. Poprawność językowa jest bardzo istotna.

Udostępnij