Kultura

Które filmy bollywoodzkie warto obejrzeć?

Które filmy bollywoodzkie warto obejrzeć?

Kino indyjskie cieszy się bardzo dużą popularnością nie tylko w kraju pochodzenia. Warto dowiedzieć się, na czym polega specyfika kina Bollywood.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co warto wiedzieć o filmach bollywoodzkich?
  • Czym charakteryzuje się kino Bollywood?
  • Które filmy bollywoodzkie warto obejrzeć?

Filmy bollywoodzkie – co warto wiedzieć?

Większość osób doskonale wie, czym jest kino nazywane potocznie Bollywood. Obecnie filmy pochodzące z Indii oglądane są przez miliony osób na świecie, a to wszystko za sprawą szerokiego wyboru tych filmów w popularnych serwisach streamingowych. Termin Bollywood odnosi się do największej wytwórni filmów na świecie. Jest to ciekawostka, ponieważ większość ludzi może myśleć, iż najwięcej filmów produkuje się w Stanach Zjednoczonych. Indyjski przemysł filmowy został zapoczątkowany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Sama nazwa to oczywiście delikatna parodia Hollywood, ponieważ nazwa Bollywood powstała z połączenia właśnie tego słowa z nazwą miasta Bombaj, które to jest stolicą indyjskiego kina. Jest to prawdziwa stolica światowego kina, ponieważ w ośrodku tym produkuje się najwięcej filmów.

Warto nadmienić, że z uwagi na bardzo dużą liczbę mieszkańców Indii, jeszcze przed wojną Bollywood było największą wytwórnią filmów. Na uwagę zasługuje fakt, iż sami mieszkańcy tego pięknego i dużego kraju uważają tę nazwę za obraźliwą. Obecnie częściej używa się nazw takich jak: hindi cinema, czy też kino hindi-urdu. Które filmy są godne polecenia? Jak wiadomo, Bollywood wypuszcza na rynek masę filmów, które różnią się oczywiście jakością i przekazem. Najważniejszymi produkcjami dla tego kina są arcydzieła takie jak: Czasem słońce czasem deszcz, Rang De Basanti, czy też Gdyby jutra nie było. Mimo tego, że dla Europejczyków filmy te mogą wydawać się trudne w odbiorze, warto zaznajomić się z nimi, ponieważ jest to możliwość zapoznania się kulturą mieszkańców tego dużego kraju.

Czym charakteryzuje się kino Bollywood?

Na uwagę zasługuje fakt, iż nazwa Bollywood nie odnosi się jedynie do tego wspomnianego wyżej ośrodka, w którym produkowana jest masa filmów. Termin ten określa bardzo specyficzny z punktu widzenia osoby niebędącej hindusem. Filmy, które powstają również w innych miejscach Indii, czy też innego kraju – Pakistanu, nazywane są mianem filmów bollywoodzkich. Co jest główną tematyką tych filmów? Najczęściej filmy te opowiadają historię niespełnionej miłości głównych bohaterów, którzy dodatkowo muszą walczyć z bardzo poważnymi przeciwnościami losu. Bardzo ważnym akcentem w takich filmach są sceny muzyczne oraz wszelkiego rodzaju piosenki śpiewane przez bohaterów, oraz postacie drugoplanowe.

Bardzo charakterystyczne dla Bollywood jest to, że każdy film okraszony jest specyficzną muzyką. Muzyka ta jest bardzo energiczna i idealna jest do tańca, który również prezentowany jest w filmach. Wprowadza ona niezwykle rozrywkowy nastrój i jest elementem charakterystycznym dla tych produkcji. Mimo tego, że kino bollywoodzkie może zdawać się ciężkie w odbiorze to warto zapoznać się z klasykami, które dostępne są w popularnych serwisach streamingowych. Oczywiście widzowie będą mieli dostęp do wersji polskojęzycznych, za sprawą dobrze wykonanych tłumaczeń.

Udostępnij