KulturaMuzyka

Najpopularniejsze muzyki z filmów

Najpopularniejsze muzyki z filmów

Na sukces filmu składa się wiele elementów. Oczywiście najważniejszymi z nich są wspaniała gra aktorska, zapierające dech w piersiach kostiumy oraz idealnie ujęte zdjęcia. Nie możemy także zapomnieć o muzyce filmowej, dzięki której budowane jest napięcie. Muzyka filmowa potrafi nas wzruszyć i spotęgować chwile grozy. Bez wątpienia w historii kina można odnaleźć sporo fantastycznych muzyk z filmów. Warto sobie je przypomnieć.

Najlepsze muzyki z filmów

Ciężko jest wymienić wszystkie utwory z filmów, które okrzyknięte zostały kultowymi. Natomiast jest kilka takich, o których nie da się zapomnieć i można powiedzieć, że zna je cały świat. Muzyka z filmów „Władca Pierścieni” jest jedną z takich, która zdobyła wielką sławę w podobnym stopniu, jak sam film.

Utwory z tejże trylogii są szeroko rozpoznawalne i niejednokrotnie grane podczas wielu koncertów muzyki filmowej. Wyjątkowo popularny jest utwór, który zaśpiewała Enya p.t. „May it be”. Charakterystyczne dla tej piosenki jest to, iż oprócz angielskich słów występujących w tym utworze, możemy wysłuchać także wersy napisane w języku elfów. Wersy te stworzył sam J.R.R. Tolkien, czyli autor powieści „Władca Pierścieni.

Utwór ten był nominowany do Nagrody Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka filmowa. Wtedy ten utwór nie wygrał, ale dwa lata później inny utwór z trylogii Tolkiena „into the West”, wykonywany przez Annie Lenox, zdobył już statuetkę najlepszego utworu.

Utwory z filmów o Jamesie Bondzie

Są takie filmy, które ogląda się mimo tego, iż nie są naszymi ulubionymi. Takim filmem bez wątpienia jest cała seria produkcji o słynnym na całym świecie agencie specjalnym Jamesie Bondzie. Na przestrzeni dekad zmieniali się główni aktorzy, grający główną rolę w tymże filmie. Jedno jednak się nie zmieniało przez cały ten czas – muzyka. Każdy film z tej serii wyróżniał się utworem, który zostawał w naszej pamięci na długie lata.

Tak jak zostało już to wcześniej wspomniane, nie każdy jest fanem Jamesa Bonda, ale prawie każdy nuci czasem pod nosem utwory z kolejnych części przygód słynnego agenta 007. „Skyfall” wykonywany przez Adele oraz „Writing’s on the wall” Sama Smitha, to utwory, które otrzymały Oscara.

Niezapomniane muzyki z filmów

Najlepszym dowodem na to, że muzyka z jakiegoś filmu jest wyjątkowo rozpoznawalna jest to, że potrafi ja zanucić nawet osoba, która tegoż filmu nigdy wcześniej nie widziała. Motyw przewodni z filmu „Różowa Pantera” lub „Gwiezdne Wojny” zna większość z nas. Królem wśród muzyk z filmów jest jednak utwór z filmu „Ojciec Chrzestny”. Tego utworu po prostu nie da się zapomnieć i każdy go kojarzy, nawet bez wcześniejszego oglądania filmu. A co z filmami animowanymi? Czyż piosenki z produkcji Disneya nie są wyjątkowo piękne? Przede wszystkim wpadają łatwo w ucho i są rozpoznawalne szczególnie przez młodsze pokolenie.

Aby napisać muzykę do filmu z pewnością trzeba się sporo napracować, ponieważ musi się ona dopasować do historii filmu oraz podkreślić panujące w nim emocje.

Udostępnij