Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Pielęgnacja cienkich włosów

Pielęgnacja cienkich włosów – jak powinna wyglądać w praktyce?

Data publikacji 1 marca 2023


Pielęgnacja cienkich włosów może być prawdziwym wyzwaniem – przy takim typie kosmyków niezwykle łatwo o ich uszkodzenia mechaniczne czy o przeciążenie odżywczymi, regenerującymi formułami kosmetyków i uzyskanie efektu tłustej czy „oklapniętej” fryzury. W takim przypadku należy z dużą uważnością dobierać odpowiednie produkty do dbania o włosy, a także o skórę głowy (której pielęgnacja jest często pomijana). Dodatkowo warto również skupić się na prawidłowym modelowaniu fryzury – istnieją bowiem sposoby na odbicie cienkich włosów od nasady oraz na zwiększenie ich objętości. Jak dbać o cienkie włosy w praktyce, by cieszyć się ich nienagannym wyglądem na co dzień? Czy takie kosmyki można pogrubić lub zagęścić? Czego nie robić, aby nie obciążać dodatkowo fryzury? Sprawdź nasze porady i zakochaj się w swoich cienkich włosach na nowo!

Jak dbać o cienkie włosy? Czy można je pogrubić lub zagęścić?

Wiele osób posiadających cienkie włosy zastanawia się, czy można – z wykorzystaniem kosmetyków i preparatów dostępnych w drogeriach lub aptekach – samodzielnie je pogrubić lub zagęścić. Sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ nie mamy wpływu na grubość włosów. Jest ona głównie determinowana przez geny, dlatego z tym aspektem niewiele da się zrobić. To, czym warto z pewnością się zająć, to zwiększenie gęstości fryzury poprzez pobudzenie mieszków włosowych do pracy oraz utrzymanie skóry głowy w dobrej kondycji.

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy jest kluczowa dla zagęszczenia cienkich włosów. Na początku należy zająć się chorobami i dolegliwościami tego obszaru – a mianowicie zaostrzeniem AZS (atopowego zapalenia skóry, czym jest atopowe zapalenie skóry: https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/atopowe-zapalenie-skory-azs-u-niemowlat-dzieci-i-doroslych-przyczyny-objawy-i-leczenie-azs,356.html ), zakażeniami bakteryjnymi czy łupieżem. Po ich wyleczeniu można przystąpić do właściwej pielęgnacji – oczyszczania skóry głowy za pomocą peelingów mechanicznych lub kwasowych, stosowania wcierek pobudzających porost i prawidłową pracę mieszków włosowych, a także regulujących wydzielanie sebum.

Kosmetyki do cienkich włosów – które warto stosować na co dzień?

Tak, jak zostało to już wspomniane, kosmetyki do cienkich włosów należy dobierać rozważnie i w sposób adekwatny do ich kondycji. W praktyce oznacza to, że produkty powinny mieć właściwości dostosowane do stanu kosmyków na długości – a nie przy skórze głowy, na którą nakłada się inne formuły. (wymienione w akapicie powyżej). Z pewnością warto zainteresować się równowagą PEH, czyli taką pielęgnacją, która uwzględnia dostarczenie kosmykom zarówno protein (regenerujących białek), jak i humektantów (substancji nawilżających – najczęściej pod postacią aloesu, kwasu hialuronowego lub gliceryny) czy emolientów (olejów oraz maseł roślinnych).

W pielęgnacji cienkich włosów oraz podczas doboru kosmetyków warto zastanowić się także nad wymianą cięższych formuł na lżejsze odpowiedniki. Wśród nich można wyróżnić:

 

  • emolientowe kremy do odżywiania włosów – zamiast czystych olejów stosowanych do tak zwanego „olejowania”, które mogą zbyt mocno obciążyć kosmyki;
  • odżywki bez spłukiwania w sprayu, zamiast tradycyjnych, kremowych wariantów;
  • sera do zabezpieczania końcówek z roślinnymi analogami silikonów zamiast produktów olejowych, wpływających na zbijanie się włosów w „strączki”.

 

Stylizacja cienkich włosów – dla większej objętości i blasku

 

Dla uzyskania pożądanej objętości fryzury ważna jest także odpowiednia stylizacja cienkich włosów. Co warto, a czego nie warto robić, mając cienkie kosmyki?

  • Przede wszystkim nie należy chodzić spać z mokrymi włosami – taka praktyka powoduje nie tylko większe ryzyko powstawania uszkodzeń mechanicznych (mokry włos jest na nie bardziej podatny, niż suchy), ale również przyczynia się do zwiększonego wydzielania sebum i problemów ze skórą głowy – co z kolei prowadzi do uzyskania „przyklapniętej” fryzury.
  • Zamiast częstego stosowania suchego szamponu warto wybierać kosmyki bazujące na składnikach usztywniających włosy u nasady, ale jednocześnie nie obciążających ich. Mowa to o produktach do stylizacji z aloesem lub miodem (w wielu przypadkach są dostępne w formie pianek).
  • Suszenie włosów przy nasadzie można wykonywać po „podniesieniu” ich za pomocą grzebienia lub szczotki – ciepłe powietrze utrwali taki kształt, a my będziemy cieszyć się bujniejszą fryzurą.

Planowanie celów – jak skutecznie wyznaczać i realizować marzenia

Redakcja netpix.pl

Nasz zespół skupia się na szeroko pojętej kulturze, rozwoju osobistym i stylu życia. Jesteśmy pasjonatami, którzy dzielą się wiedzą, recenzjami i inspirującymi pomysłami, aby nasze artykuły nie tylko edukowały, ale również inspirowały naszych czytelników do ciągłego rozwoju i odkrywania nowych pasji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kursy feryjne edukacyjne dla dzieci